در پنجاهمین سالگرد نخستین سفر فضایی بشر: داغ ترین رکوردهای فضایی

 

با نزدیک شدن به پنجاهمین سالروز نخستین سفر انسان به فضا،‌ تب فضا بسیاری از رسانه‌ها را در بر گرفته است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سایت «اسپیس» نیز در گزارشی به معرفی برترین رکوردهای پروازهای فضایی انسان پرداخته ‌است.

در تاریخ 12 آوریل 1961 با سفر 108 دقیقه‌ای یوری گاگارین، فضانورد روسی به فضا، انسان وارد دوره جدیدی از زندگی خود شد.

از این رو گاگارین اولین رکورد را از خود به جا گذاشته که همان اولین حضور انسان در فضا است؛ اما در 50 سال گذشته و پس از باز شدن پای انسان به فضا، انسانها توانسته‌اند رکوردهای بیشتر دیگری از خود به جای بگذارند که در اینجا با برخی از آنها، از پیرترین فضانورد تا بیشترین روزهای سپری شده در فضا آشنا می‌شویم.

پیرترین فضانورد

جان گلن، سناتور آمریکایی در زمان پرواز با ماموریت STS-95 در شاتل دیسکاوری در اکتبر 1998، 77 سال داشت. این دومین پرواز وی به فضا بود، گلن در فوریه 1962 به عنوان اولین فضانورد آمریکایی به فضا سفر کرده بود.

از این رو می‌توان برای وی یک رکورد دیگر نیز در نظر گرفت: طولانی‌ترین زمان بین دو سفر فضایی (36 سال)

جوانترین فضانورد

گرمان تیتوف، فضانورد روسی در زمان اولین پرواز خود به فضا با فضاپیمای ووستوک 2 شوروی در اوت 1961 تنها 26 سال داشت. وی دومین انسانی است که در فضا به دور زمین گردش کرده که طی این سفر 25 ساعته 17 بار دور زمین چرخید.

تیتوف، همچنین اولین انسانی است که در فضا به خواب رفته و همچنین اولین انسانی که دچار بیماری فضازدگی (ناخوشی بدلیل حرکت در فضا) شده است.

بیشترین زمان متوالی سپری شده در فضا

والری پالیاکوف، فضانورد روسی حدود 438 روز متوالی را از تاریخ ژانویه 1994 تا مارس 1995 بر روی ایستگاه فضایی میر در فضا گذراند.

از این رو وی رکورد طولانی‌ترین سفر فضایی تک نفره را داراست.

کوتاهترین ماموریت فضایی

در ماه مه 1961 آلن شفرد ‌به عنوان اولین فضانورد آمریکایی 15 دقیقه را در فضا گذراند.

پرواز شفرد به مدار زیر زمین در فضاپیمای فریدم 7 ناسا تنها 15 دقیقه طول کشید و وی را تا ارتفاع 185 کیلومتری بالا برد. شفرد سپس در اقیانوس اطلس در 486 کیلومتری جنوب سایت پرواز خود در فلوریدا فرود آمد.

البته شفرد بعدها توانست مدت بیشتری را در فضا بگذراند. در سال 1971 وی با ماموریت آپولو 14 ناسا به ماه سفر کرد. در این ماموریت، شفرد که 47 سال داشت توانست رکود دیگری از خود به جای بگذارد و آن رکورد پیرترین انسانی که بر سطح یک جهان دیگر قدم گذاشته بود.

بیشترین فاصله انسان از زمین

رکورد دورترین فاصله از زمین بیش از چهار دهه است که دست نخورده مانده‌است. در آوریل 1970 فضانوردان ماموریت آپولو 13 ناسا به سوی دیگر ماه در ارتفاع 254 کیلومتری پرواز کردند که 400 هزار و 171 کیلومتر از زمین فاصله داشت. این بیشترین فاصله‌ای است که تاکنون انسانها از زمین داشته‌اند.

بیشترین زمان سپری شده در فضا

سرگئی کریکالف، فضانورد روسی این رکورد را با مدت زمان کلی بیش از 803 روز در فضا طی شش سفر فضایی در دست دارد. این مدت به اندازه بیش از دو سال و دو ماه گردش دور زمین با سرعت 28 هزار و 146 کیلومتر در ساعت است.

به گزارش ایسنا، در بین زنان این رکورد در اختیار پگی ویتسون، فضانورد ناسا قرار دارد که بیش از 176 روز را در فضا گذرانده است.

البته کریکالف عنوان دیگری را نیز از آن خود کرده که زیاد رسمی نبوده و آن آخرین شهروند شوروی سابق است.

این فضانورد در زمان تجزیه کشورش در دسامبر 1991 در ایستگاه فضایی «میر» حضور داشت. هنگامی که وی در مارس 1992 به زمین بازگشت به جای شوروی، به خانه خود در روسیه وارد شد.

طولانی‌ترین سفر فضاپیمای مسکونی

این رکورد در حال حاضر به ایستگاه بین‌المللی فضایی تعلق داشته و هرروز نیز بیشتر می‌شود. این ایستگاه 100 میلیارد دلاری از دوم نوامبر 2002 به طور مستمر دارای سرنشین بوده است. چرا که اولین فضانوردان ایستگاه در 31 اکتبر 2000 وارد آن شدند. همچنین نشانگر طولانی‌ترین حضور انسان در فضا است.

طولانی‌ترین ماموریت شاتل فضایی

شاتل فضایی کلمبیا، فضانوردان ماموریت STS-80 را در 19 نوامبر 1996 به فضا برد. این شاتل قرار بود در پنجم دسامبر به زمین فرود بیاید اما به دلیل بد بودن آب‌وهوا، فرود را دو روز به تعویق انداخت. کلمبیا در زمان بازگشت به زمین حدود 17 روز و 16 ساعت را در فضا گذرانده بود و رکورد بیشترین زمان طی شده حضور شاتل در فضا را از آن خود کرد.

بیشترین زمان سپری شده بر روی ماه

در دسامبر 1972، هریسون اشمیت و یوجین کرنان از ماموریت آپولو 17 ناسا حدود 75 ساعت را در سطح ماه گذراندند. آنها در این زمان سه راهپیمایی در ماه انجام دادند که روی هم بیش از 22 ساعت به طول انجامید.

ماموریت آپولو 17 نشانگر آخرین باری است که انسان به ماه یا حتی خارج از مدار پایین زمین سفر کرده است.

سریع‌ترین سفر فضایی انسان

به گزارش ایسنا، فضانوردان حاضر در ماموریت آپولو 10 ناسا در زمان بازگشت به زمین در تاریخ 26 مه 1969 به حداکثر سرعت معادل 39 هزار و 897 کیلومتر در ساعت دست یافتند. این سریعترین میزانی است که انسان توانسته سفر کند.

بیشترین میزان پرواز فضایی توسط یک فضانورد

این رکورد بین دو فضانورد ناسا مشترک است:

فرانلین چانگ دیاز و جری راس هردو هفت بار با شاتل‌های فضایی ناسا به فضا پرواز کرده‌اند. چانگ دیاز پروازهای خود را در سالهای 1986 تا 2002 انجام داد، در حالی که راس این میزان پرواز را در سالهای 1985 تا 2002 به انجام رسانده است.

بیشترین تعداد راهپیمایی فضایی

آناتولی سولوویف، فضانورد روسی تعداد 16 راهپیمایی فضایی را در طول پنج ماموریت در دهه‌های 1980 و 90 انجام داد. وی همچنین در رکوردی دیگر ‌بیش از 82 ساعت را دراین راهپیمایی‌ها در خارج از فضاپیمای خود سپری کرده ‌است.

طولانی‌ترین راهپیمایی فضایی انسان

در یازدهم مارس 2001، جیم واس و سوزان هلمز، فضانوردان ناسا حدود هشت ساعت و 56 دقیقه را در خارج از شاتل دیسکاووری و ایستگاه فضایی بین‌المللی طی مامورت STS-102 گذراندند و طی این راهپیمایی به اصلاح و آماده‌سازی ایستگاه برای فرود یک فضاپیمای دیگر پرداختند. این میزان طولانی‌ترین راهپیمایی فضایی در تاریخ است.

در اوت 2010، ‌دوگ ویلاک و تریسی کالول دایسون، فضانوردان ناسا، مدت هشت ساعت و سه دقیقه را بدون حضور شاتل در ایستگاه در خارج آن انجام دادند.

بزرگترین گردهمایی فضایی

این رکورد برای بزرگترین اجتماع انسانی در فضا 13 تن است که در زمان ماموریت STS-127 ناسا در فضاپیمای اندوور در سال 2009 اتفاق افتاده است.

در جولای 2009 فضاپیمای اندوور در ایستگاه فضایی فرود آمد. هفت فضانورد حاضر در این فضاپیما به شش ساکن ایستگاه فضایی پیوستند که این اجتماع 13 نفره، بزرگترین گردهمایی انسانی در فضا در یک زمان بوده‌است.

بیشترین تعداد زنان در فضا در یک زمان

این رکورد به تعداد چهار زن فضانورد در فضا تعلق دارد. در آوریل 2010،‌ تریسی کالدول دایسون، فضانورد ناسا با فضاپیمای سایوز روسیه به ایستگاه فضایی پرواز کرد. پس از مدت کوتاهی، استفانی ویلسون و دروتی متکاف لیندربرگر از ناسا و نائوکو یامازاکی از ژاپن با شاتل دیسکاوری به وی در ایستگاه پیوستند.

گرانترین فضاپیما

این رکورد با هزینه 100 میلیارد دلار کنونی به ایستگاه فضایی بین‌المللی تعلق دارد که ساخت آن در سال 1998 آغاز شده و به اندازه یک زمین فوتبال است. به گفته ناسا این هزینه همچنان افزایش خواهد داشت چراکه این ایستگاه تا پایان 2012 تکمیل نخواهد شد.

بزرگترین فضاپیما

این رکورد نیز به ایستگاه فضایی بین‌المللی تعلق دارد. این ایستگاه توسط پنج سازمان فضایی به نمایندگی از 15 کشور ساخته شده‌است. در حال حاضر شش فضانورد در این ایستگاه حضور دارند اما تعداد آنها بین 9 تا 13 نفر به دلیل حضور فضانوردان سایر فضاپیماها در ایستگاه متغیر است.

منبع:

خبرگزاری دانشجویان ایران

 

/ 1 نظر / 15 بازدید

جالب بود ما هم می توانیم